poniedziałek, 2 listopada 2015

Cmentarz nocą, czyli o oszczędności

Od wielu lat nie byłam na cmentarzu wieczorem. Jakoś się nie składało. W tym roku pojechaliśmy tuż przed zmierzchem i byłam wstrząśnięta, widząc jak zmienił się ten magiczny wieczór. 

Dwadzieścia lat niby tego samego obrządku, odmieniło cmentarz nie do poznania. Zniknęła łuna, którą zawsze chciałam pokazać moim dzieciom i którą sama zachwycałam się co roku jako dziecko. 

Żałuję, że nigdy nie udało mi się tego zrobić, bo łuny już pewnie nigdy moi synowie nie zobaczą. W ciągu tych lat zmieniły się bowiem znicze, jakie handel oferuje na Święto Zmarłych. W poczuciu dziwnej oszczędności, jakby naszą pamięć miały liczyć minuty płonięcia lampki, producenci wymyślili znicze w plastikowej obudowie, przykryte metalowym lub plastikowym wieczkiem z dziurkami. Tak chroniony ogień płonie aż do wyczerpania paliwa, czyli stearyny, co więcej, można do znicza dokupić zapasy, wykorzystując ten futerał wielokrotnie. 

W rzeczywistości niewielu to robi, bo bywamy na cmentarzu raz do roku, rzadko częściej, zapominamy, jakie znicze kupiliśmy poprzednio. Zaśmiecając otoczenie, wyrzucamy więc tony plastikowego badziewia, chronić je przez rok nie ma powodu. Znicze są stosunkowo tanie, gdyby były drogie, pewnie ginęłyby z grobów, jako że złodziejstwo na cmentarzach ma się wciąż świetnie, niepiętnowane ostracyzmem społecznym ani karami sądowymi, bo to wszak niska społeczna szkodliwość...

Tak więc znicze kupujemy jednorazowe.  

Niechby i takie były. Trudno mi się jednak pogodzić z tym, że bajecznie kolorowy plastik, najczęściej czerwony, żółty i biały, opakowuje ogień, niszcząc to, co w nim jest najpiękniejsze - jego jasny płomień, jego nieprzewidywany kształt, jego ciepło. Strach pomyśleć, ale pojawiły się już podobno w sprzedaży znicze na bateryjkę. O grających melodyjki słyszałam, ale wkładam tę opowieść między bajki.  

Podobna cmentarna oszczędność dotyczy kwiatów. Chcielibyśmy raz na zawsze mieć z głowy przystrojenie grobu. Kupujemy więc plastikowe koszmarki i pełni dobrej woli pstrzymy cmentarz radosnymi kolorami oraz kwiatami, które przetrwają do następnego listopada. 

Efekt każdy widzi.

Osobiście wolę żywe chryzantemy, bukiet z suchych liści czy mały krąg z nieśmiertelników i do nich ograniczam swoje zakupy. Na szczęście udało mi się też kupić u harcerzy zwykłe, proste gliniane miseczki ze stearyną. Niczym nieprzykryte, pozwoliły ogniowi drżeć, płonąć i świecić. A że może zgaśnie wcześniej niż te duszące się w plastikowych zniczach? Nie szkodzi. Wieczności nie liczy się na minuty. 

Dixi.

7 komentarzy:

 1. Mnie też brakuje łuny jaką pamiętam z dzieciństwa.
  Na naszych cmentarzach w dzień to pokaz mody i na pomnikach wyścig gdzie więcej...
  Niestety...
  Wolę iść wieczorem po pokazie mody, wyścigu szczurów, tyle, ze nie ma już tego klimatu
  Z pozdrowieniami
  Sabinka t.1

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie tej łuny nie brakuje, zapach cmentarny był upiornym dla mnie, torsje, torsje torsje, nienawidziłam wizyt cmentarnych, od pewnego czasu mam to z głowy, pojedyncze lampki nie dymią tak mocno, a ja miałam straszne uczulenie na ten kopeć, zresztą ja moja córka i wnuczki, gdyby na Wólce Węglowej gdzie lezy ponad 1 milion ludzi zapalić takie kopcące oliwne lampki nikt nie mógłby tam wejść

  j

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Współczuję przykrych dolegliwości. Ale oliwne lampki? Pierwsze słyszę.

   Usuń
  2. Stały komentator10 listopada 2015 18:17

   Pani Jadwiga myli wkłady z kompozytów oliwnych z wkładami ze stearyny. Właśnie te drugie żeczywiście podczas spalania emitujo sporo duszącego dymu i sadzy. Pod tym względem wkłady oliwne są zdecydowanie mniej szkodliwe, dodatkową korzyścio są mniej zaczernione lampiony, dzięki czemu mogą być one wykorzystane znacznie dłużej. I dlatego do lampionów należy kupować wyłącznie wkłady oliwne.

   Usuń
  3. Dziękuję za ciekawy i pouczający wykład. A te błędy ortograficzne to celowe czy przypadkowe?

   Usuń
  4. Stały komentator23 listopada 2015 22:49

   Pytanie jest skierowane do mnie czy do p. Jadwigi?

   Usuń
 3. Kto lubi przebywac na cmentarzu. I faktycznie wszystko się pozmieniało.

  OdpowiedzUsuń