środa, 27 stycznia 2016

"Wójt przyjacielem biblioteki", czyli politycy do książek!

Wiele złego dzieje się w naszym kraju z powodu lekceważenia czytelnictwa przez władze. Społeczeństwo nieczytające daje się łatwiej manipulować, więc mamy już chyba odpowiedź, dlaczego politycy tak rzadko chwalą się przeczytanymi przez siebie książkami, dlaczego raczej sfotografują się na tle nowo otwartego basenu, nową bibliotekę oddając z mniejszą pompą.

Mówią już głośno ekonomiści, że nie pokonamy pułapki średniego rozwoju, jeśli nie wykształcimy społeczeństwa. I nie tyle chodzi tu o dyplomy ukończenia byle jakich uczelni, co o autentyczną ciekawość dla słowa pisanego i umiejętność krytycznej oceny tego, co się czyta. 

Dlatego potrzebujemy mądrych polityków. Mądry polityk to niemal oksymoron, ale szukajmy takich, których da się przekonać do idei czytelnictwa, jako naczelnej idei przyszłego rozwoju.

Poszukuję zatem mądrych wójtów, takich którzy czytają i wspierają swoje biblioteki, którzy pojawiają się na spotkaniach autorskich i zawsze mają pieniądze na remonty bibliotek, by te jak najlepiej służyły lokalnym społecznościom, wspierając ich rozwój i budując więzi. 

Czekam na zgłoszenia wójtów, na których biblioteki mogą liczyć! 

Ponieważ jednak są w Polsce biblioteki gminne, dla których władzą nadrzędną jest burmistrz i odpowiadając na skierowane od takich bibliotek pytania, wyrażam oczywiście zgodę na zgłaszanie kandydatur opiekujących się bibliotekami gminnymi burmistrzów.

Wraz z zaprzyjaźnionymi wydawcami: Naszą Księgarnią, Światem Książki, Znakiem, Belloną, Wydawnictwem Literackim, Sonia DragaZysk i S-kaWielką Literą, Zwierciadłem, Prószyńskim, Filią, Agorą, Czarną OwcąBukowym LasemRebisem, Wydawnictwem OtwartymLiteraturąMarginesamiEdipresse 
oraz innymi, którzy być może jeszcze dołączą, zasilimy wybraną bibliotekę nowościami, które sama do niej zawiozę wraz z moimi książkami.

Oto pierwsze dary od wydawnictw: 

Otwarte:
Bukowy Las:


Zysk i s-ka:


Wydawnictwo Agora:
Filia:


Sonia Draga:


Marginesy:Prószyński i ska


Znak


Rebis:


Nasza Księgarnia:


Świat Książki:


Bellona:Na zgłoszenia czekam do 31 marca. Wynik podam podczas Warszawskich Targów Książki w połowie maja. Spotkanie odbędziemy w dogodnym dla obu stron terminie.

Zgłaszać swoich wójtów mogą biblioteki oraz osoby prywatne.  Proszę o krótkie uzasadnienie (do 500 słów), może być opatrzone dodatkowo zdjęciami wójta podczas wizyt w bibliotece oraz informacją o ilości wypożyczonych przez niego książek.

A zwycięzca będzie musiał przygotować nowy regał...


Czekam na Wasze maile! Kierujcie je na adres:  wojtprzyjacielembiblioteki@gmail.com

mga    

Regulamin konkursu Wójt Przyjacielem Biblioteki


Postanowienia ogólne
1.  Organizatorem konkursu (zwanego dalej Konkursem) jest działająca na zlecenie inicjatorki Konkursu, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk Agencja 21 z siedzibą przy ul. Brukselskiej 44a/4, 03-973 Warszawa.
2.   Dobrowolnymi fundatorami nagród nagród są wydawnictwa (akutalizowana na bieżąco lista w opisie zasad konkursu na stronie www.blogguci.blogspot.com).
3.   Kandydatami do tytułu zwycięzcy konkursu „Wójt przyjacielem biblioteki” mogą być wójtowie, jak również burmistrzowie, którzy mają pod opieką biblioteki gminne. Ponadto dopuszczalne jest zgłoszenie innych osób, pełniących funkcje publiczne w ramach administracji samorządowej, które mają znaczący wpływ na stan bibliotek.
4.  Kandydatów w konkursie mogą zgłaszać biblioteki. Jeśli inicjatywa zgłoszenia       kandydatury wychodzi od osoby fizycznej, bardzo prosimy o przekazanie informacji bibliotece tak, by kandydatura została zgłoszona bezpośrednio przez tę placówkę, bądź otrzymała pisemne poparcie od biblioteki.

Okres trwania konkursu
5. Konkurs trwa w okresie od 27 stycznia 2016 r. do 22 maja 2016 r. (dalej „Czas Trwania Konkursu"). 
6. Kandydatury można nadsyłać do 31 marca 2016 r.
7. Ogłoszenie zwycięzcy Konkursu nastąpi najpóźniej do 22 maja 2016 r. Informacja na ten temat zostanie opublikowana na stronie www.blogguci.blogspot.com oraz w kanałach społecznościowych powiązanych ze stroną. 
Warunki uczestnictwa i przebieg Konkursu
8. Biblioteki wysyłają kandydatury wójtów (lub innych osób określonych w punkcie 3 Regulaminu) wraz z uzasadnieniem na adres: wojtprzyjacielembiblioteki@gmail.com.  

9. Uzasadnienie nie powinno przekraczać 500 słów. Powinno zawierać argumenty, które przemawiają za znaczącym zaangażowaniem Kandydata, np.:
- w jaki sposób Kandydat wspiera biblioteki: remonty, fundusze na zakup książek, itp.
- liczbę książek wypożyczanych przez Kandydata
- opis udziału w inicjatywach bibliotecznych, np. spotkaniach autorskich
- inne działania, których celem jest wsparcie czytania w ramach lokalnej społeczności
Do uzasadnienia można dołączyć dokumentację zdjęciową w formie osobnych plików.

10. Spośród nadesłanych kandydatur zostanie wyłoniony 1 (jeden) zwycięzca w drodze konsultacji między inicjatorką Konkursu, Małgorzatą Gutowską-Adamczyk i przedstawicielami wydawnictw – fundatorów nagród. Biblioteka, która zgłosiła zwycięską kandydaturę, otrzyma pulę książek podarowaną przez wydawnictwa zaangażowane w Konkurs. 

Postanowienia końcowe
11. Administratorem danych osobowych udostępnianych na potrzeby Konkursu jest Agencja 21, działająca na zlecenie Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Osoby biorące udział w Konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Agencję 21 dla celów organizacji Konkursu. Mogą oni w każdej chwili uzyskać dostęp do swoich danych osobowych i żądać ich poprawienia, zmiany lub usunięcia. Biorąc udział w Konkursie, podmioty i osoby zgłaszające kandydatury potwierdzają, że wyrażają zgodę na zasady Konkursu zawarte w niniejszym Regulaminie. Podanie danych jest dobrowolne, lecz ich brak uniemożliwia wzięcie udziału w Konkursie. 
12. Wszelkie reklamacje w związku z Konkursem należy zgłaszać do Agencji 21 na adres Siedziby na piśmie wraz z opisem reklamacji i jej szczegółowym uzasadnieniem w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty zaistnienia podstawy reklamacji, pod rygorem wygaśnięcia jakichkolwiek roszczeń w związku z jego udziałem w Konkursie, a w każdym razie nie później niż w terminie 7 dni od dnia zakończenia Konkursu, albo w terminie 7 dni od dnia otrzymania odpowiedzi na reklamację, jeżeli została ona zgłoszona w terminie. 
13. Biorąc udział w Konkursie, podmioty i osoby podporządkowują się postanowieniom Regulaminu Konkursu i wyrażają zgodę na jego treść. 


15 komentarzy:

 1. Bardzo fajny pomysł - gratuluję! Pytanie - czy jeśli ktoś nie ma wójta ale za to ma prezydenta również może się zglosić?

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym najpierw dokonać przeglądu bibliotek w najgłębszym terenie, w gminach. Stąd pomysł na przyjrzenie się wójtom. O burmistrzów i być może prezydentów zadbamy w kolejnej edycji. Ale pozytywnie o prezydencie zawsze można napisać! Z przyjemnością przeczytam i opublikuję!

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy sołtysów można zgłaszać? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Można, pod warunkiem, że sołtys opiekuje się biblioteką i wspiera jej działania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pytanie. Nasz kiedyś sołtys (3 kadencje) a obecnie radny od ponad 15 lat bardzo wspiera bibliotekę. Czy można zgłosić jego kandydaturę? Nie wykluczając przy tym Wójta, który również bardzo dużo zrobił i nadal robi dla biblioteki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę wdzięczna za każdą pozytywną kandydaturę! Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Mądrych polityków znaleźć - to naprawdę ciężka sprawa! U mnie w mieście o bibliotekę się dba, jednakże jest sporo starych książek, a mało nowości. A problem drugi, że nie każdy czyta, nie każdy chce bibliotekę wspierać.
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego musimy znajdować, pokazywać i wspierać mądrych polityków!

   Usuń
 7. Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy wyborach i kto będzie dokonywał wyboru? Czy będzie głosowanie wśród mieszkańców?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, tego nie przewidujemy, choć oczywiście mieszkańcy mogą poprzeć kandydaturę wystawianą przez bibliotekę. Najważniejsze kryteria, jakie powinien spełniać wójt to: chęć niesienia pomocy bibliotece, udział w imprezach organizowanych przez bibliotekę, posiadanie karty bibliotecznej, rozumienie istotnej roli, jaką biblioteka pełni na terenie gminy.

   Usuń
 8. Trzeba mieć sporo cierpliwości i wiedzę, żeby prowadzić taki fajny blog. Wow, ale fajnie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobry post, dobrze że został poruszony ten temat ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. W końcu się ktoś za to wziął odpowiednio ;) Trzymam kciuki za udaną akcję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna inicjatywa, ten wasz wójt to nieoceniony człowiek. Stowarzyszenie modna-wiedza.pl by się mega ucieszyło z takiego człowieka w swoich szeregach :)

  OdpowiedzUsuń