niedziela, 18 grudnia 2011

Kreatywna księgowość

Uwielbiam ten zwrot!


Zawsze mi się wydawało, że bycie księgowym to najnudniejsze zajęcie świata. Pisanie rzędów cyferek dokładnie pod sobą, potem sprawdzanie, czy "Winien" równa się "Ma". Nie bardzo wiedziałam, na czym to wszystko polega. Pamiętam  ból mojej mamy, która jako nauczycielka w szkole podstawowej opiekowała się Spółdzielnią Uczniowską "Skrzat" i zawsze szukała gdzieś w olbrzymiej Dziennik Głównej złotówki zaginionej pośród tysięcy mikroskopijnych krateczek.

Nie muszę chyba dodawać, że liczenie odbywało się wtedy na drewnianym abakusie, którego tajniki udało mi się poznać, zanim jeszcze nastały czasy kalkulatorów. Stukot koralików przesuwanych na metalowych prowadnicach, szybkie ruchy dłoni i kasowanie, które odbywało się przez przechylenie liczydła w lewo. Romantyzm dawnych czasów...

Miałam też w wyposażeniu plecaka małe liczydło z kolorowymi paciorkami, w sam raz, aby zmieściło się w tornistrze.

Z terminem "kreatywna księgowość" mieliśmy okazję zetknąć się wszyscy parę lat temu przy aferach amerykańskich korporacji. Potem zwrot się upowszechnił, a księgowi wiele zyskali w moich oczach.

Okazało się, że wcale nie są tacy kostyczni i nudni, nie szukają w kolumnach cyfr zaginionej złotówki, potrafią być interesujący dla autora, który szuka w oczywistościach nieoczywistego, bywają aferzystami, magikami cyfr, umiejącymi je nagiąć do swych potrzeb, oszustami nawet.

Tymczasem nie tylko ludzie od księgowości korporacyjnej to robią, a cyfry, również laikom dają cię ugniatać w rozmaite interesujące kształty. Zgłębiając temat, dokonałam też interesującego odkrycia, że oto narodziła nam się nowa jednostka monetarna: jeden lajk ("1 like", po polsku pojawiający się też jako "lubiś") i że sporo osób zupełnie przeze mnie o to wcześniej nie podejrzewanych, rzuciło się w odmęty przygody księgowej.

Kreowanie rzeczywistości przy pomocy cyfr interesuje z przyczyn oczywistych ministra finansów. Ten na krótki termin pożycza wolne środki od miasta Warszawy, lukrując przy tym budżet, bo wiadomo, że stan kasy państwowej z ostatniego dnia roku wpisywany jest do bilansu i na długo obowiązuje.

Tak robi wiele firm, w tym moja ulubiona sieć sprzedająca książki (żeby jej nie robić darmowej reklamy, nie wymieniam z nazwy, pogłówkujcie), która jakiś czas temu z uroczą prostotą poinformowała wydawców, że kasy do stycznia 2012 nie ujrzą.

Kto prowadził biznes, choćby tak mały, jak mój, ten wie, że sklepy w grudniu mają największe obroty, sięgające kwartalnych albo jeszcze lepiej i pozbywać się środków przed ich zaksięgowaniem byłoby dla korporacji samobójczym zaniżaniem wyników. 

Ale najciekawsze jest to, że kreatywną księgowość można uprawiać też w sieci. Wreszcie Amerykanie, którzy lubią wszystko zważyć i zmierzyć wymyślili, jak dokonać oceny wartości człowieka czy firmy. Ta wartość, rynkowa oczywiście, bo tylko taka się w kapitalizmie liczy, to ilość fanów, mówiąc brzydko "lajków", które firma czy osoba publiczna zgromadzi na swoim koncie.

I się zaczęło!

Konkursy na "polubienie", prośby, żebranie, porównywanie, kto ma więcej, radość z każdego nowego lajka i duma, że ja mam więcej niż kolega, czy konkurent. To jeszcze jeden sposób, by dotrzeć do potencjalnych odbiorców, już jest bardzo realny i policzalny.

Czy jednak rzeczywiście ilość lajków nie jest li i jedynie dowodem naszej kreatywności?

I co z tego, że nawet (teoretycznie mówiąc), polubię profil Marcina, który dał się uwieść konkursowi na gromadzenie lajków, organizowanemu przez Targi Ślubne? Nie będę już raczej klientką Targów Ślubnych. I co z tego, że polubię firmę Wędkarstwo jeziorowe, haczyki bez bólu? Mają ze mną ten sam problem: nie wędkuję. Więc jako fan czy lubiś jestem martwą duszą.

Chcę tu dobitnie stwierdzić, że NIGDY i NIKOGO nie prosiłam o polubienie któregokolwiek z moich profili. Przyjmuję z radością i pokorą, że mam garstkę fanów i nie zamierzam nikogo przymuszać do dania mi dowodu sympatii przez poprawienie moich statystyk.

Trudno, taka już staromodna jestem.

Jednocześnie nikogo też nie polubiam (po polsku: lajkuję) tylko i wyłącznie dlatego, że mnie poproszono. Uważam to za bzdurę, trochę też za obłęd, któremu uległa znaczna ilość ludzi w sieci, podobnie jak osoby prywatne ulegają kolekcjonowaniu znajomości.

Ten chory wyścig, podkręcany jeszcze przez rzekomy list Marka Zuckerberga, z którego dowiadujemy się, że konta nieużywane będą zamykane, typowy łańcuszek świętego Antoniego, śmieszy mnie i smuci jednocześnie, widać bowiem naocznie, jak bardzo łatwo jest ludźmi manipulować.

Przysyła mi zaproszenie mały Arab z Tunezji. Jak trafił na mój profil?! Litości, nikt mnie jeszcze w Afryce nie wydawał, mój zasięg terytorialny kończy się na Macedonii. Skąd on tutaj?!

Po co ludziom ta złuda lajków? Czy staną się przez to lepsi? Czy ich wartość w jakikolwiek sposób wzrośnie?

Po co wam kreatywna księgowość, nie zaczarujecie rzeczywistości.

Cyfry, jak to cyfry, są jednak bezwzględne, choć żeby to zrozumieć, trzeba mieć trochę pozafacebookowego oglądu świata...Rzekłam.

62 komentarze:

 1. Kreatywna księgowość, jak widzę, jest podobnie prawdziwa jak statystyka. Nie ma większego kłamstwa od statystyki i kliknięte lajki są tego żywym dowodem.
  Statystycznie strona przoduje pośród innych stron, ale co z tego wynika?
  Jedynie chwilowe dobre samopoczucie :-)
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, statystyka to własnie ta zabawa cyferkami. Pytanie: jaką płeć ma statystyczny Polak?

  Serdeczności ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Alez to jest proste. Statystyczny Polak w Polsce jest mezczyzna ;-))))))))))) bo kobieta to ciagle Matka Polka, wiec plec jej: matka i ona jest tylko jedna ;))), reszta to potomkowie zwykle.
  Swiatecznosci :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To poproszę o więcej cech statystycznego Polaka: wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, zawód, miejsce pracy, stan posiadania, poglądy polityczne, hobby, etc.
  Z góry się cieszę na dobrą zabawę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Małgosiu, jako że mi płacą za to, żeby profile na Facebooku, które prowadzę były lubiane - to niestety ja wciąż je polecam. Ale jezeli chodzi o książki, też staram się ograniczać swój marketing osobisty. Jeżeli pytasz o statystycznego Polaka, czy widziałaś reklamę jednego z ubezpieczycieli? Tam dokładnie jest pokazane:) http://www.youtube.com/watch?v=j2oCDCogDy4

  OdpowiedzUsuń
 6. Tymczasem z ostatniego spisu powszechnego wynika, że to kobieta jest bardziej statystycznym Polakiem, jest nas ponad milion więcej! Singielki, marny wasz los...

  OdpowiedzUsuń
 7. Kreatywny księgowy za bardzo nie rozumiem tego stwierdzenia. Z tego co się orientuje to najnudniejszy zawód świata. Przykładowo jak można czytać informacje na temat druki ips 2013, już sama nazwa wskazuje że jest to nudny temat i ciężko powstrzymać się od ziewania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kreatywny księgowy to taki ktoś, kto mając zero w kolumnie "Ma", potrafi to zero zamienić w wiele zer poprzedzanych dowolną cyfrą różną od zera. Obecnie kreatywna księgowość rozwija się w najlepsze, Kreatywni są także pracownicy banków, którzy naganiają tymże klientów, sprzedając im wątpliwej jakości produkty w kolorowym opakowaniu. Nihil novi, chciałoby się powiedzieć, do tej pory nie nazywano jednak bankowców "banksterami". Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odważnie jest tak pisać! i odważnie powiedziane z tymi bankami, choć tłumaczy to fakt, że znalazło się miejsce dla tak wielu małych banków

   Usuń
 9. Grunt to odnaleźć w księgowości nutkę swojej pasji ;) świetnie

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam :) Może Pani mi pomoże. Otóz od tego roku prowadzę własną działalność gospodarczą, czy dalej powinnam wypełnić standardowy PIT 37 czy ten http://rozliczeniepit.pl/pit-36-dzialalnosc-gospodarcza/ ? Proszę po pomoc i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi bardzo, ale sama korzystam z kompetencji księgowej. Myślę, że powinien to być PIT 36, ale proszę się nie sugerować.

   Usuń
  2. To ja również zadam pytanie, jeżeli prowadzi Pani działalnośc może będzie Pani w stanie podpowiedzieć mi w tej sprawie. :)
   Poszukiwany jest przeze mnie dobry darmowy program do faktur. Jeśli jest Pani przedsiębiorcą, czy korzysta Pani z tego typu oprogramowania?
   Będę wdzięczny za pomoc.
   Pozdrawiam!

   Usuń
 11. Bardzo podoba mi się Twoje podejście do "kreatywności" w sieci. Tak trzymaj ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bycie kreatywnym jest bardzo mile widziane, ale w księgowości zazwyczaj źle się kojarzy... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. I na ogół owa kreatywność wiedzie klientów na manowce.

   Usuń
  2. "Kreatywna księgowość" to nie zwrot, ale wyrażenie...

   Usuń
  3. Dokładnie. Nie jest to słownie najlepsze połączenie ;). Natomiast w praktyce nie ma w tym nic złego, księgowość jak każda praca, narażona jest na dużą dozę wypalenia. Warto dodawać trochę emocji, żeby życie było ciekawsze :).

   Usuń
 13. Kreatywna księgowość to nic dobrego, bo jak wiadomo kojarzy nam się głównie ze skandalami finansowymi w USA, które ujawnione zostały w 2002 roku. Wówczas tym mianem określono masowe ukrywanie strat, a także wyolbrzymianie wyników przedsiębiorstwa, po to, aby zyskać jak najciekawszą ilość inwestorów.

  OdpowiedzUsuń
 14. Księgowość i kreatywność. To tak jakby dwie półkule mózgowe starały się wykonywać czynności za siebie. Niby się da... :)

  OdpowiedzUsuń
 15. I tę pokorę cenić sobie będą ludzie - mimo wszystko!

  OdpowiedzUsuń
 16. Dosyć przejrzyście i konkretnie. Dbałość o szczegóły czyni ten blog wartościowym i godnym polecenia. Miło się tu było :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Witajcie, ja również nie wierzę w "kreatywną" księgowość. Chociaż z drugiej strony prowadzę działalność gospodarczą od sześciu lat i zatrudniałem wiele księgowych, niektóre były zawsze na "nie" tego się nie da wliczyć tego się nie powinno wliczać w koszty itp... inne zaś tak kombinowały , że wszystko się dało :) może to jest ta sławna "kreatywna" księgowość

  OdpowiedzUsuń
 18. Zwrot kreatywna księgowość mi osobiście kojarzy się z filmami z lat 90 o skorumpowanych policjantach w świecie prawdziwej księgowości jest raczej niespotykany.

  OdpowiedzUsuń
 19. To nie jest takie proste, księgowość jest stosunkowo ciężkim tematem, ale po prostu zwrot "kreatywna księgowość" to nie taki wymysł jak nam się wydaje, że oznacza, że wszystko da się pod to podpiąć, to po prostu oznacza "myślenie". Dobra księgowość daje również przewagę nad konkurencją.

  OdpowiedzUsuń
 20. fajny wpis, bardzo ciekawy, musisz bardzo dobrze znać się na rzeczy, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak, tak wpis jest bardzo ciekawy. Grunt to mieć dystans do tego typu spraw. W swojej pracy sama spotykałam się z "kreatywnymi księgowymi", ale nie wszystkie odzwierciedlały Twoja definicję. Teraz na szczęście korzystam z usług kreatywnych księgowych tax services warsaw , którzy winien lub ma, mają w małym palcu. Pozdrawiam i weny do pisania życzę, bo naprawdę świetnie się to czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Swietny wpis, łatwo się czyta!

  OdpowiedzUsuń
 23. Niestety kreatywna księgowość często podchodzi pod przestępstwa... choć niekiedy to rzeczywiście po prostu przejaw umiejętności i wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Kreatywna księgowość coraz częściej jest przestępstwem, a szkoda, bo nie da się ukryć, że jest to niezwykle ważna i przydatna rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 25. Zawsze jak ktoś chce zrobić coś dla siebie kreatywnego to biorą młotek i przybijają gwoździa. Kreatywna księgowość to możliwe?

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam serdecznie!

  Zastanawiasz się nad wyborem dobrej pożyczki pozabankowej, która zostanie Ci udzielona przez internet? Masz dość przeszukiwania całego internetu w celu porównania ofert? Zobacz gotowe zestawienie najlepszych opcji, o których dowiesz się tutaj.

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 27. Księgowość nie jest nudna, ale na pewno nie jest dla każdego, kiedyś żałowałam, że to studiowałam, ale odnalazłam w tym siebie i teraz jestem bardzo zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 28. Księgowość zdecydowanie nie jest dla każdego i nie słusznie uważana jest za nudny zawód. Szkoda że w dzisiejszych czasach kreatywna księgowość kojarzona jest z przekrętami :( Na szczęście nie wszędzie tak jest. Kliknij tutaj jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

  OdpowiedzUsuń
 29. Kreatywna księgowość to niezmiernie ciekawe zjawisko, szkoda że o tak pejoratywnym wydźwięku. Ja, odkąd prowadzę firmę, zaufałam jednemu księgowemu (dla zainteresowanych, polecam zerknąć: accounting in Warsaw) i póki co ani razu się na nim nie zawiodłam. Ale faktycznie, w dzisiejszych czasach należy uważać.

  OdpowiedzUsuń
 30. Moją firmę ostatnio czekała pozyczka samochodowa na szczęście mojej księgowej udało się dobrze rozliczyć wszystkie podatki. Zgadzam się kreatywna księgowa to podstawa!

  OdpowiedzUsuń
 31. To w ogóle jest coś takiego jak kreatywna księgowość? :D

  OdpowiedzUsuń
 32. Ogólnie kreatywna księgowość brzmi jak czarna strefa :/

  OdpowiedzUsuń
 33. Księgowość nie jest nudna, ale na pewno nie jest dla każdego.

  OdpowiedzUsuń
 34. We wszystkim można być kreatywnym. A księgowość jak księgowość. Musi być i muszą być od tego ludzie ;) Fajny wpis, pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 35. Zdecydowanie zgadzam się z poprzednikiem. Naszej kreatywności nic nie ogranicza, a na pewno nie jest to księgowość. Dzięki za fajny wpis. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 36. Do księgowej powinnismy mieć przede wszystkim zaufanie, miło także gdy znamy tę osobę. Najważniejsze jednak aby miała wiedze oraz doświadczenie, aby mogła nam doradzić w prowadzeniu spółki, informować o nowych przepisach itp.

  OdpowiedzUsuń
 37. Biuro rachunkowe www.eRachuba.pl? Najlepsi specjaliści w branży! Od lat korzystam z ich usług i jestem bardzo zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 38. Świetny wpis, bardzo przyjemna lektura :) Przy okazji pozwolę sobie zadać pytanie w trochę innej kwestii - gdzie kupić program do fakturowania? Jestem początkującym przedsiębiorcą i wystawianie faktur jest dla mnie niesamowicie uciążliwe.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 39. Jeżeli zna się dobrze prawo lub ma się zaufane biuro które prowadzi księgowość to nic nie stoi na przeszkodzie aby to wykorzystać w korzystny dla siebie sposób. Ja prawa nie znam, jednak korzystam z biura-http://jezak.pl/en/services/-które doradza mi w najdrobniejszych szczegółach, także staram się wykorzystać wszystkie przywileje które mi przysługują.

  OdpowiedzUsuń
 40. Często nadużywany jest zwrot "kreatywna księgowość" jednak jest w tym sporo prawdy. Od kilku lat zarabiam na kryptowalutach(bitcoinach), zajmuje się ich wydobyciem oraz sprzedawaniem, jednak wprowadzony ostatnio podatek od kryptowalut zmusił mnie do trochę innej koncepcji prowadzenia firmy. Skoro są furtki które umożliwiają płacenie mniejszych podatków czy nawet całkowite ich nie płacenie to dlaczego z tego nie korzystać?

  OdpowiedzUsuń
 41. Kreatywna księgowość przynajmniej jak dla mnie brzmi dosyć ślisko, więc na pewno nie jest to dobra reklama dla firmy. Osobiście wolę sprawdzone firmy prowadzące księgowość, możecie takie znaleźć np. tutaj. Księgowośc jest takim działem w firmie, w którym wszystko musi być dopięte na 100%, więc wszelkie próby zaksięgowania czegoś nie do końca tak jak należy mogą mieć opłakane skutki

  OdpowiedzUsuń
 42. Korzystałem z usług wielu specjalistów od księgowości, ale dopiero www.eRachuba.pl spełniło moje oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
 43. Wybór biura rachunkowego jest bardzo ważny, ponieważ w przedsiębiorstwie odpowiada on za bardzo ważne dokumenty oraz sprawy finansowe. Jeśli szukasz sprawdzonej księgowości na terenie Rzeszowa, to koniecznie skorzystaj z usług naszej firmy.

  OdpowiedzUsuń
 44. No tak. Statystyka, ta o której można przeczytać tu, jak i ta dotycząca ilości uzyskanych lajków na określonym forum, czy też w danym social media to temat rzeka, aby nie stwierdzić ocean. I statystyka ta też może być magiczna, ale i przerażająca zarazem. No bo gdzież tu tak walczyć o to, aby jak najwięcej ludzi kliknęło like pod danym postem, czy też zdjęciem. No gdzież?

  OdpowiedzUsuń
 45. Ja tam się nie bawię w czarowanie w papierach. Od lat mam "wspólników" w postaci KRS dla firm i przynajmniej śpię spokojnie. Firma doświadzona i sprawdzona, a nie jakiś krzak lub niedouczona księgowa.

  OdpowiedzUsuń
 46. Pierwszy raz spotykam się z pojęciem "kreatywna księgowość" - bardzo fajny pomysł na tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 47. Nie no, ja jestem zdania, że jednak księgowa może być kreatywna. Prosty przykład... podczas robienia analizy finansowej, księgowa bez pasji, bez pomysłu... raczej nie będzie miała wartościowych wniosków - przeanalizuje wydatki, coś tam policzy i koniec... a kreatywna księgowa doszuka się jakiś dziur finansowych - będzie szukała, analizowała... a to wymaga kreatywności, czy samo ujecie danego tematu.

  OdpowiedzUsuń
 48. Profesjonalna księgowość? W eRachuba title="biuro rachunkowe">http://www.erachuba.pl gwarantujemy sprawdzone usługi rachunkowe.

  OdpowiedzUsuń
 49. Możemy nabijać się z tego stwierdzenia, a przecież dzisiaj taka księgowa jest na wagę złota. Nie ukrywajmy, że dzisiaj wiele czynności księgowych wykonują specjalne programy księgowe, dedykowane dla biur rachunkowych, które świadczą usługi dla szerszego grona odbiorców,

  OdpowiedzUsuń
 50. Kreatywni księgowi po prostu szukają najkorzystniejszych rozwiązań dla swoich klientów - o to w tym chodzi...

  OdpowiedzUsuń
 51. To jak jest teraz z tą kreatywną księgowością? To sformułowanie wiąże się z czymś pozytywnym, czy może wręcz przeciwnie, negatywnym? Jednak, czy tutaj, ktoś w ogóle pokusi się o jednoznaczne stwierdzenie czym jest obecnie wspomniana kreatywna księgowość?

  OdpowiedzUsuń
 52. Dawno nie czytałem niczego tak dobrego :)

  OdpowiedzUsuń